Swego czasu pojawił się już na blogu wpis o dworze w Niebylcu. Jest to najstarszy zabytek wsi (dawniej miasta) Niebylec, którego historia i architektura sięga renesansu. Dwór poddawany był przebudowom, w ostatnio w połowie XIX w., gdy powstała drewniana część w stylu szwajcarskim.
Niniejszy wpis ma za zadanie dokumentację stanu dworu na rok 2024 (początek lipca), a także dokumentację niektórych budynków Niebylca. W przypadku dworu w Niebylcu w zasadzie niewiele się zmieniło w tkance samego dworu. Najwięcej zmian wystąpiło w otaczającej go roślinności.
Dodatkowo wejścia zostały zamknięte i pojawiły się tabliczki informujące o zakazie wstępu.




























Dzień dobry, z analizy przestawionych zdjęć dworu Niebyleckiego i zdjęcia bramy wjazdowej na teren dworu z napisem RSP „Nowa Droga” w Niebylcu oraz z tabliczki z napisem teren Prywatny obiekt monitorowany wynika, że sprawa własności dworu nie została uregulowana. Ciekawość budzi zdjęcie transparentu „ORMO w służbie narodu od 1946r. ” znajdujące się pomieszczeniach dworu. Postronny obserwator tych zdjęć nie wie kto jest właścicielem dworu Niebyleckiego. Ciekawość budzą zdjęcia w większości opuszczonych budynków mieszkalnych , które były w latach 30-tych własnością mieszkańców żydowskich Niebylca. Miejscowa władza zadbała i wybudowała przedszkole samorządowe zlokalizowane w części na terenie zniszczonego przez okupanta cmentarza żydowskiego w Niebylcu – „kirkut”.
Z poważaniem Stanisław
Dziękuję Panie Stanisławie za informacje, szczególnie o przedszkolu. Jeszcze nie dotarłem do kirkutu, ale zamierzam to zrobić
Dzień dobry, mieszkańcy żydowscy Niebylca i okolicznych miejscowości zostali zgładzeni przez okupanta i są pochowani w zbiorowych mogiłach w Borze k. Głogowa Młp. mogiły liczą ok. 5tys. zgładzonych. W czasie spaceru w miesiącu kwietniu 2024 r. po leśnych dróżkach w Borze, stwierdziłem, że mogiły są zarośnięte krzakami, a okolica mogił niedostępne, również nie było ławeczki. W związku z tym wystąpiłem do IPN w Rzeszowie. W odpowiedzi Dyrektor IPN poinformował mnie, że sprawą mogił w Borze zainteresuje odpowiednie kompetentne służby. W czasie spaceru w miesiącu czerwcu 2024r. stwierdziłem, że krzewy porastające mogiły zostały przycięte obok mogił znalazła się ławka. Pozdrawiam Stanisław
dziękuję Panie Stanisławie za interwencję i ten kawałek niebyleckiej ważnej historii. Pozdrawiam!