Niebylec, dwór w Niebylcu (2024)

Swego czasu pojawił się już na blogu wpis o dworze w Niebylcu. Jest to najstarszy zabytek wsi (dawniej miasta) Niebylec, którego historia i architektura sięga renesansu. Dwór poddawany był przebudowom, w ostatnio w połowie XIX w., gdy powstała drewniana część w stylu szwajcarskim.

Niniejszy wpis ma za zadanie dokumentację stanu dworu na rok 2024 (początek lipca), a także dokumentację niektórych budynków Niebylca. W przypadku dworu w Niebylcu w zasadzie niewiele się zmieniło w tkance samego dworu. Najwięcej zmian wystąpiło w otaczającej go roślinności.

Dodatkowo wejścia zostały zamknięte i pojawiły się tabliczki informujące o zakazie wstępu.

4 myśli na temat “Niebylec, dwór w Niebylcu (2024)

  1. Dzień dobry, z analizy przestawionych zdjęć dworu Niebyleckiego i zdjęcia bramy wjazdowej na teren dworu z napisem RSP „Nowa Droga” w Niebylcu oraz z tabliczki z napisem teren Prywatny obiekt monitorowany wynika, że sprawa własności dworu nie została uregulowana. Ciekawość budzi zdjęcie transparentu „ORMO w służbie narodu od 1946r. ” znajdujące się pomieszczeniach dworu. Postronny obserwator tych zdjęć nie wie kto jest właścicielem dworu Niebyleckiego. Ciekawość budzą zdjęcia w większości opuszczonych budynków mieszkalnych , które były w latach 30-tych własnością mieszkańców żydowskich Niebylca. Miejscowa władza zadbała i wybudowała przedszkole samorządowe zlokalizowane w części na terenie zniszczonego przez okupanta cmentarza żydowskiego w Niebylcu – „kirkut”.
    Z poważaniem Stanisław

    1. Dziękuję Panie Stanisławie za informacje, szczególnie o przedszkolu. Jeszcze nie dotarłem do kirkutu, ale zamierzam to zrobić

  2. Dzień dobry, mieszkańcy żydowscy Niebylca i okolicznych miejscowości zostali zgładzeni przez okupanta i są pochowani w zbiorowych mogiłach w Borze k. Głogowa Młp. mogiły liczą ok. 5tys. zgładzonych. W czasie spaceru w miesiącu kwietniu 2024 r. po leśnych dróżkach w Borze, stwierdziłem, że mogiły są zarośnięte krzakami, a okolica mogił niedostępne, również nie było ławeczki. W związku z tym wystąpiłem do IPN w Rzeszowie. W odpowiedzi Dyrektor IPN poinformował mnie, że sprawą mogił w Borze zainteresuje odpowiednie kompetentne służby. W czasie spaceru w miesiącu czerwcu 2024r. stwierdziłem, że krzewy porastające mogiły zostały przycięte obok mogił znalazła się ławka. Pozdrawiam Stanisław

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.