Nowa mapa i Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy

Wpis ten inspirowany jest pojawieniem się nowej ciekawej mapy po Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym 1:50000, wydanie I z 2022 r. i ma za zadanie głównie odnotowanie jej istnienia.

Wydawcą jest Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie a mapa rozpowszechniana jest bezpłatnie podczas wydarzeń regionalnych. Jako, że jest to 50-tka, od razu nasuwa się porównanie do funkcjonującej od dłuższego czasu na rynku map Compassu, a tu odpowiednikiem będą „Okolice Rzeszowa. Część południowa”, którą mam w wydaniu II z 2012 r. Obie, jak widać, są w tej samej dość dokładnej skali, choć mapa pierwsza skupia się na parku krajobrazowym, a mapa Compassu obejmuje znacznie szerszy obszar, co jest możliwe z racji, że ta mapa jest 2-stronna.

Odnośnie Comapassu (a więc map obecnych na rynku już dość dawno) dla mnie to legendarna seria, która weszła w czasie, gdy w zasadzie mapy gór, szczególnie Beskidu Niskiego i Bieszczad (te regiony mnie interesowały najbardziej) nie były dostępne w tak dokładnej skali. Człowiek cieszył się, gdy zdobył wigowską 100-tkę i sam z taką chodziłem na samym początku lat 2000. Wtedy wszedł Compass i to był sztos. Dlatego teraz z taką ochotą sięgnąłem po nową 50-tkę.

Obie mapy prezentują się tak:

Mapę ZKPK (2022) przetestowalem podczas wypadu w Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy. Park ten zlokalizowany jest w dość dużym obszarze rozłożonym horyzontalnie na północ od Krosna i Jasła, i na południe od Strzyżowa. Są to tereny pokryte malowniczymi wzniesieniami, których szczyty sięgają maksymalnie ok. 520 m n.p.m. W partiach wyższych porośnięte są lasem, zbocza z kolei często pokrywają pola uprawne.

Na powyższej mapce (źródło: https://parkikrosno.pl/945-filmy/25382-mapa.html) widać park oraz jego otulinę (jaśniejszy kolor).

Na trasę wybrałem szlak zielony w Bonarówki (spod cerkwi) na południe na Czarny Dział, w okolicy szczytu Kiczary Małej (485 m n.p.m.) – będzie o tym osobny wpis.

Obie mapy w tym obszarze prezentują się w taki sposób:

Górna mapka to Compass (2012), dolna wydawnictwo ZKPK w Krośnie (2022). Na mapce w górnej części widoczna jest wieś Bonarówka, z której zielony szlak prowadzi na południe na podłużny grzbiet opisany jako Czarny Dział, a następnie dalej schodzi do wsi Węglówka.

Jak widać, trudno wskazać faworyta. Oba wydawnictwa mają swoje zalety. Compass jest wyraźniejszy jeśli chodzi o trakty komunikacyjne i oznaczenia zabytków. ZKPK z kolei ma wyraźniejsze oznakowanie terenu (poziomice) i – co jest tutaj charakterystyczne – bogactwo lokalnych nazw geograficznych, jak przysiółki czy nazwy pól. Nie jest to tak widoczne w tym zestawieniu, ale w innych obszarach na mapie ZKPK widać duże bogactwo takich nazw lokalnych.

Podsumowując… Cieszy, że taka mapa istnieje, bo jest miłym wzbogaceniem oferty. Nie powiem rynkowej, bo jednak mapa dostępna jest bezpłatnie. Mimo wszystko warto mieć obie, bo w jakiś sposób się uzupełniają. I zapewne również inne mapy tego regionu (poza tymi dwiema) także przyniosą świeże spojrzenie. Trudno wykluczyć jakiekolwiek wydawnictwo, chyba że jest kompletnie nieudane, a takiego nie znam.

Faktem jest, ze pojawienie się tej mapy w moich rękach zainspirowało mnie do tego, by wybrać się w ten region i poznać lepiej Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy, który jest tak blisko, a jednak – zawsze mijałem go, jadąc w popularniejsze Beskidy.

Z tego powodu mam zamiar w najbliższym czasie zrobić kilka wypadów w różne rejony tego parku i poznać lepiej jego specyfikę. A jeśli to wynika bezpośrednio z faktu mojego zetknięcia się z mapą ZKPK, to chyba dobrze ona spełniła swoją funkcję.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.