Pałac i folwark Kornów w Pawłowicach

wydawnictwo KornówSłynne wydawnictwo Kornów – założone przez Johanna Jacoba Korna w XVIII w. – tworzyło również sporo publikacji na potrzeby polskiego odbiorcy, drukowali m.in. dla Stanisława Augusta Poniatowskiego, czy polskich uczelni, było to największe wydawnictwo we Wrocławiu, wydające m.in. istniejący od 1742 r. Schlesische Zeitung.

Na potrzeby wydawnictwa powstała wytwórnia papieru na Zakrzowie (Zakrzów – od 1951 osiedle Wrocławia), jedna z większych w Prusach (a po zniszczeniach II wś. – Sowieci wyciągali maszyny za pomocą czołgów i ładowali je na wagony – mimo deficytu papieru, nie przywrócono tutaj już jego produkcji, ale powstawały tutaj m.in. polskie motorynki Ryś i Żak, a potem sprzęt AGD marki „Polar”; dziś teren papierni Kornów jest w ruinie).

W posiadaniu rodziny było także Psie Pole, a w 1886 roku Heinrich von Korn nabył majątek w Pawłowicach (Pawłowice jako osiedle zostały włączone w granice Wrocławia w 1970 roku). Folwark do 1810 był własnością kościelną (należał m.in. do opactwa na Ołbinie [poszukać źródła]), po sekularyzacji majątków kościelnych przez Prusy na rzecz reparacji względem Francji, przechodził z rąk do rąk – aż do przejęcia przez Heinricha von Korna. Po paru latach zresztą (1892) przeszła w ręce Marie von Schweinichen, córki Heinricha, dla niej i jej męża, Konstantina von Schweinichen, dobudowano do pałacu budynek, połączony z pałacem łącznikiem z przejazdem. Ów Konstantin pochodził z zacnego rodu Świnków (zniem. Schweinichen) najpewniej o proweniencji słowiańskiej – tego samego, z którego wywodził się arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka, który dokonał koronacji Przemysła II w 1295 roku na króla Polski. Herb Konstantina, opisywany tak: „W polu czerwonym dzik srebrny wspięty. W klejnocie, nad hełmem w koronie pół dzika jak w godle. Labry czerwone, podbite srebrem.”*

Własnością rodziny był także Zakrzów, gdzie znajdowało się osiedle robotnicze, gdzie również – w majątku Kornów – odnaleziono w 1886 r. skarb zakrzowski – grobowiec możnowładczy z III/IV w. wraz z wyposażeniem. O osiedlu Zakrzów i skarbie opowiada Ania Dutkiewicz – moja koleżanka z klasy, polecam świetne materiały z jej udziałem, szczególnie, że część informacji to efekt jej własnych dociekań. Skarb ów można dziś obejrzeć w muzeum archeologicznym we wrocławskim arsenale.

Dziś dawna posiadłość Kornów w Pawłowicach prezentuje się świetnie. Placówka jest własnością Uniwersytetu Przyrodniczego. Pałac i folwark na zdjęciach ze stycznia 2025 roku:

I na zdjęciu z kwietnia 2022 r. (wraz z herbem Heinricha v. Korna i jego żony, Helene zd. Eichborn):

Herb Heinricha von Korna i Helene zd. Eichborn

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.